Dekan PF UKF odovzdal Cenu dekana za rok 2021 našim pracovníčkam

Dekan a predseda Vedeckej rady Pedagogickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa (ďalej VR PF UKF) doc. PaedDr. Gábor Pintes, PhD. pri príležitosti konania zasadnutia VR PF UKF dňa 01.12.2022 udelil našim pracovníčkam Cenu dekana Pedagogickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa za rok 2021 na základe návrhu odbornej komisie na posúdenie návrhov na Cenu dekana PF UKF v Nitre v kategórii „Cena dekana za domáce publikácie“

Mgr. Jane KAMENICKEJ, PhD. (Katedra anglického jazyka a kultúry PF UKF)
prof. PaedDr. Zdene KRÁĽOVEJ, PhD.
(Katedra anglického jazyka a kultúry PF UKF)

za publikovanie vedeckej monografie vydanej v domácom vydavateľstve: Positive Emotions in Teaching Foreign Language Vocabulary. Nitra: UKF, 2021. ISBN 978-80-558-1729-3. (dostupná tu)

Zdôvodnenie:

Daná publikácia sa zaoberá výučbou anglického jazyka s využitím poznatkov pozitívnej psychológie a neurovedy, čo je v oblasti výučby a učenia sa cudzích jazykov málo skúmaná oblasť vo svetovom ponímaní a prelomová oblasť v slovenskom prostredí. Prezentuje výskum zameraný na pozitívne emócie implementované do výučby anglického jazyka vo forme emocionálne príznakových stimulov a ich efekt na učenie sa slovnej zásoby. Je to jediný výskum svojho druhu na Slovensku a jeden z mála svojho druhu vo svete. Okrajovo podobnou problematikou sa vo svete zaoberá iba Dr. Kanazawa z Japonska (autor hypotézy „Emotion-Involved Processing Hypothesis“), s ktorým autorka J. Kamenická spolupracovala pri vytvorení „Modelu ovocného stromu“ („Apple Tree Model of Emotion-Involved Processing“), ktorý je v práci prezentovaný.

Kolegyniam blahoželáme k ich úspechu a prajeme veľa síl a chuti do ich ďalšiej vedeckej činnosti.

Text: doc. Mgr. Elena Kováčiková, PhD.
Foto: Mgr. Branislav Ziman